
Automatic Circuit Breaker BM B20/3, 6kA
Article: BM618320--
12 160 ₸
To order
A three-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series designed to protect electrical circuits from overload and short-circuit faults. Rated current: 20 A, breaking capacity: 6 kA. Characteristic B provides tripping at overload currents of 3–5 times the rated value, making it suitable for circuits with inductive loads and transformers. AC-MCB design complies with AC standards.
Technical parameters:
- Pole number: 3 poles
- Rated current: 20 A
- Breaking capacity: 6 kA
- Power loss: 9.80 W
- Operating temperature range: −40 °C to +75 °C
- Dimensions: 53.40 × 83.00 × 74.90 mm (W × H × D)
- Weight: 0.36 kg
Normative compliance: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack. Available configurations: packaging in 1, 4, or 40 units.
| EAN code | 9004840397055 |
|---|---|
| Net width | 53.40 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.36 kg |
| Power loss | 9.80 W |
| Min. ambient temperature | −40 °C |
| Max. ambient temperature | 75 °C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated current | 20 A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 40 pc. |