
Automatic Circuit Breaker BM ME B25/3, 6kA
Article: BM618325ME
12 430 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker for alternating current with rated current 25 A and breaking capacity 6 kA. Characteristic B provides protection for circuits with normal inrush current.
Main Parameters:
- Rated Current: 25 A
- Number of Poles: 3
- Breaking Capacity: 6 kA
- Trip Characteristic: B
- Type of Execution: AC-MCB-ME (mini-circuit breaker for alternating current with modular design)
- Series: BMS6
- Manufacturer: Schrack
Technical Characteristics:
- Power Loss: 9.40 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Dimensions (H×W×D): 83.00 × 53.40 × 74.90 mm
- Net Weight: 0.32 kg
- EAN Code: 9004840591682
Application: Protection of electrical circuits in residential and industrial facilities, distribution panels, substations.
Standards Compliance: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Packaging Options: 1 pcs, 4 pcs, 40 pcs
| EAN Code | 9004840591682 |
|---|---|
| Width (net) | 53.40 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.32 kg |
| Power Loss | 9.40 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 25 A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 4 pcs, 40 pcs |