
Automatic Circuit Breaker BM ME B32/3, 6kA
Article: BM618332ME
12 430 ₸
To order
Automatic circuit breaker with electromagnetic trip device for protection of alternating current circuits. Rated current: 32A, number of poles: 3, breaking capacity: 6kA. Trip characteristic: B (trips at 3-5 times the rated current). Designed for mounting on DIN-rail in electrical cabinets and distribution panels.
Main parameters:
- Rated voltage: AC 230V/400V
- Pole configuration: 3P (three-pole)
- Rated current: 32A
- Trip characteristic: B
- Breaking capacity: 6kA
- Type: BMS6-ME (modular circuit breaker with medium current trip device)
- Power loss: 12.10W
Operating conditions:
- Ambient temperature range: -40°C to +75°C
- Mounting: DIN-rail EN 60715
- Dimensions: width 53.40mm × height 83.00mm × depth 74.90mm
- Net weight: 0.36kg
Compliance standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack Elektrotechnik (Austria)
Packaging options: 1 pcs, 4 pcs, 40 pcs
| EAN code | 9004840552478 |
|---|---|
| Net width | 53.40mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.36kg |
| Power loss | 12.10W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 3 |
| Rated current | 32A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 4 pcs, 40 pcs |