
Automatic Circuit Breaker BM B40/4, 6kA
Article: BM618440--
16 840 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series with a rated current of 40A and switching capacity of 6kA. Designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short circuits.
Key characteristics:
- Rated current: 40A
- Number of poles: 4
- Switching capacity: 6kA
- Trip characteristic: B (trips at 3–5 times rated current)
- Design: AC-MCB (automatic circuit breaker for alternating current)
- Ambient temperature range: from –40°C to +75°C
- Power loss: 13.60W
Constructive dimensions:
- Width: 71.20 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net weight: 0.48 kg
Compliance with standards:
The circuit breaker is manufactured in accordance with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
EAN code: 9004840547856
Packaging options: 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs.
| EAN code | 9004840547856 |
|---|---|
| Net width | 71.20 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.48 kg |
| Power loss | 13.60 W |
| Min. ambient temperature | –40°C |
| Max. ambient temperature | +75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 4 |
| Rated current | 40 A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Switching capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs. |