
1 / 6
1 / 6
Independent Release, 110-415 AC, for BM, MP, BO
Article: BM900006--
16 620 ₸
In stock
Independent voltage release designed for use with contactors and starters of BM, MP and BO series. The device provides controlled circuit disconnection when reaching specified parameters.
Technical Specifications:
- Rated Voltage: 110-415 V AC
- Power Consumption: 0.10 W
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Overall Dimensions: 72 × 17.6 × 82 mm
- Net Weight: 0.11 kg
- Execution: Auxiliary Contact
- Series: BMS0
Standards Compliance:
Device is designed in accordance with:
- EN 60947-1:2007 + A1:2011
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
Packaging: 1, 7 or 70 pcs per order
Manufacturer: Schrack
Index: 9004840408232
| EAN Code | 9004840408232 |
|---|---|
| Net Length | 72.00 mm |
| Net Width | 17.60 mm |
| Net Height | 82.00 mm |
| Net Weight | 0.11 kg |
| Power Loss | 0.10 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | Accessories |
| Series | BMS0 |
| Accessories | Auxiliary Contact |
| Execution | Accessories |
| Standard | EN 60947-1:2007 + A1:2011, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 7 pcs, 70 pcs |
- Photo 1: Independent Release, 110-415 AC, for BM, MP, BO (JPG, 799 KB)
- Photo 2: Independent Release, 110-415 AC, for BM, MP, BO (JPG, 1.1 MB)
- Photo 3: Independent Release, 110-415 AC, for BM, MP, BO (JPG, 750 KB)
- Photo 4: Independent Release, 110-415 AC, for BM, MP, BO (JPG, 1.1 MB)
- Photo 5: Independent Release, 110-415 AC, for BM, MP, BO (JPG, 667 KB)
- Photo 6: Independent Release, 110-415 AC, for BM, MP, BO (JPG, 715 KB)