An automatic residual current circuit breaker (RCBO) designed to protect electrical circuits from current leakage and overloads. The device provides reliable disconnection when the residual current exceeds the rated sensitivity.
Main Characteristics:
- Rated Current: 20A
- Pole Configuration: 1+N (single-phase with neutral)
- Rated Sensitivity: 30mA
- Tripping Characteristic: C (electromagnetic release trips at current 5-10In)
- Commutating Capacity: 6kA
- Tripping Type: AC (sensitive to alternating sinusoidal current)
- Tripping Speed: instantaneous (without delay)
- Operating Temperature Range: from -35°C to +60°C
- Power Loss: 4.70W
- Standards: EN 61009-1:2012 + A12:2006, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998
- Manufacturer: Schrack
- Series: BOLF
Physical Parameters:
- Length: 73.00 mm
- Width: 35.00 mm
- Height: 86.00 mm
- Net Weight: 0.20 kg
- EAN Code: 9004840395570
Packaging: available in packs of 1 unit and 60 units.
| EAN Code | 9004840395570 |
|---|---|
| Length (Net) | 73.00 mm |
| Width (Net) | 35.00 mm |
| Height (Net) | 86.00 mm |
| Net Weight | 0.20 kg |
| Power Loss | 4.70 W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Standards | EN 61009-1:2012 + A12:2006, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998 |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | instantaneous |
| Rated Sensitivity IΔn | 30 mA |
| Characteristic | C |
| Rated Current | 20 A |
| Poles | 1+N |
| Commutating Capacity | 6 kA |
| Series | BOLF |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 unit, 60 units |
