
AVK16RD threaded screw-type terminal is designed for reliable connection and distribution of electrical conductors in electrical installations and distribution systems.
Technical specifications:
- Nominal cross-section: 16 mm²
- Clamping system: screw-type terminal
- Design: pass-through terminal
- Maximum cross-section, solid wire: 25 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire: 25 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire with ferrule: 16 mm²
- Minimum cross-section, solid wire: 1.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire: 1.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire with ferrule: 1.50 mm²
- Power loss: 0.48 W
- Color: grey
Dimensions and weight:
- Depth: 57.40 mm
- Width: 12.00 mm
- Height: 52.80 mm
- Net weight: 0.03 kg
Packaging: available in packs of 1 and 50 units.
The AVK16RD grey terminal provides reliable electrical contact and can be used for single or multi-conductor connections with various types and cross-sections in the range from 1.50 to 25 mm².
| EAN code | 9004840670639 |
|---|---|
| Depth net | 57.40 mm |
| Width net | 12.00 mm |
| Height net | 52.80 mm |
| Weight net | 0.03 kg |
| Power loss | 0.48 W |
| System | Screw-type terminal |
| Design | Pass-through terminal |
| Max. cross section, solid wire | 25 mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 25 mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 16 mm² |
| Min. cross section, solid wire | 1.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 1.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 1.50 mm² |
| Cross-section | 16 mm² |
| Color | grey |
| Packaging | 1 pc., 50 pcs. |