
AVK screw terminal for through-connection 35 mm² is designed for connecting conductors to distribution busbars and electrical equipment. The terminal allows connection of both solid and flexible conductors with the use of insulating ferrules.
Technical parameters:
- Mounting system: screw
- Design: through-connection terminal
- Nominal cross-section: 35 mm²
- Maximum cross-section, solid wire: 50 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire: 50 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire with ferrule: 35 mm²
- Minimum cross-section, solid wire: 1.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire: 1.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire with ferrule: 1.50 mm²
- Power loss: 0.40 W
- Color: grey
- Housing material: plastic (UL 94 V-0)
Overall dimensions:
- Depth: 57.40 mm
- Width: 16.00 mm
- Height: 52.80 mm
- Weight: 0.05 kg
Packaging: 1 piece or 40 pieces per package
The terminal is designed for reliable connection of conductors in distribution panels, control cabinets, and other electrical installations.
| EAN-code | 9004840670646 |
|---|---|
| Net depth | 57.40mm |
| Net width | 16.00mm |
| Net height | 52.80mm |
| Net weight | 0.05kg |
| Power loss | 0.40W |
| System | Screw terminal |
| Design | Through-connection terminal |
| Max. cross section, solid wire | 50mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 50mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 35mm² |
| Min. cross section, solid wire | 1.50mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 1.50mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 1.50mm² |
| Cross-section | 35mm² |
| Color | grey |
| Packaging | 1 piece, 40 pieces |