
Through-type screw terminal with 2.5 mm² cross-section, type AVK, orange color. Designed for conductor connection in electrical distribution systems.
Technical Characteristics:
- Nominal cross-section: 2.5 mm²
- Maximum cross-section, solid wire: 4 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire: 4 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire with ferrule: 2.5 mm²
- Minimum cross-section, solid wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire with ferrule: 0.50 mm²
- Connection system: Screw terminal
- Design: Through (pass-through) terminal
- Power loss: 0.34 W
- Color: Orange
Physical Parameters:
- Length: 43 mm
- Width: 5 mm
- Height: 43 mm
- Net weight: 0.01 kg
- EAN code: 9004840459845
Packaging options: 1 pc., 100 pcs., 2400 pcs.
| EAN code | 9004840459845 |
|---|---|
| Length net | 43.00 mm |
| Width net | 5.00 mm |
| Height net | 43.00 mm |
| Weight net | 0.01 kg |
| Power loss | 0.34 W |
| System | Screw terminal |
| Design | Through terminal |
| Max. cross section, solid wire | 4 mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 4 mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 2.50 mm² |
| Min. cross section, solid wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 0.50 mm² |
| Cross-section | 2.5 mm² |
| Color | orange |
| Packaging | 1 pc., 100 pcs., 2400 pcs. |