
Spring Terminal 2.5mm² Type YBK, Gray
Article: IK610002--
372 ₸
In stock
Spring Terminal 2.5 mm² Type YBK is designed for reliable connection of conductors in electrical systems. The terminal is designed as a feed-through terminal, allowing it to be used for connecting two lines.
Technical Parameters:
- Connection type: spring terminal
- Nominal cross-section: 2.5 mm²
- Minimum cross-section, solid wire: 0.50 mm²
- Maximum cross-section, solid wire: 4 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire: 0.50 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire: 2.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire with ferrule: 0.50 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire with ferrule: 2.50 mm²
- Power loss: 0.62 W
- Color: gray
- Dimensions: 51 × 5 × 35 mm (H × W × D)
- Net weight: 0.01 kg
- EAN code: 9004840465457
Packaging: available in configurations of 1 piece and 100 pieces.
| EAN code | 9004840465457 |
|---|---|
| Net depth | 35.00mm |
| Net width | 5.00mm |
| Net height | 51.00mm |
| Net weight | 0.01kg |
| Power loss | 0.62W |
| System | Spring terminal |
| Design | Feed-through terminal |
| Max. cross-section, solid wire | 4mm² |
| Max. cross-section, flexible wire | 2.50mm² |
| Max. cross-section, flexible wire with ferrule | 2.50mm² |
| Min. cross-section, solid wire | 0.50mm² |
| Min. cross-section, flexible wire | 0.50mm² |
| Min. cross-section, flexible wire with ferrule | 0.50mm² |
| Cross-section | 2.5mm² |
| Color | gray |
| Packaging | 1 piece, 100 pieces |