
Earthing terminal 2.5/4 mm² type AVK2.5/4TK
Article: IK622002--
1 456 ₸
To order
Earthing terminal designed for reliable connection of earthing conductors in electrical networks and installations. Manufactured according to a threaded terminal system, ensuring safe and stable connection of conductors with various cross-sections.
Technical specifications:
- Nominal cross-section: 4 mm²
- Maximum cross-section, solid wire: 6 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire: 6 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire with ferrule: 4 mm²
- Minimum cross-section, solid wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire with ferrule: 0.50 mm²
- Colour: yellow / green (standard earthing marking)
- Terminal system type: threaded terminal
- Net weight: 0.02 kg
- Dimensions: 41 × 6 × 42 mm
Packaging: available in variants of 1 pcs. and 50 pcs.
EAN code: 9004840452167
| EAN code | 9004840452167 |
|---|---|
| Depth net | 41.00 mm |
| Width net | 6.00 mm |
| Height net | 42.00 mm |
| Net weight | 0.02 kg |
| System | Threaded terminal |
| Type | Earthing terminal |
| Max. cross section, solid wire | 6 mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 6 mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 4 mm² |
| Min. cross section, solid wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 0.50 mm² |
| Cross-section | 4 mm² |
| Colour | yellow / green |
| Packaging | 1 pcs., 50 pcs. |