
A threaded-type grounding lug designed for connecting grounding conductors. Provides reliable termination for conductors ranging from 1.50 to 25 mm² in cross-section (for flexible conductors with ferrule — up to 16 mm²).
Key Characteristics:
- Type of Execution: threaded grounding lug
- Nominal Cross-Section: 16 mm²
- Maximum Cross-Section (solid wire): 25 mm²
- Maximum Cross-Section (flexible wire): 25 mm²
- Maximum Cross-Section (flexible wire with ferrule): 16 mm²
- Minimum Cross-Section (solid wire): 1.50 mm²
- Minimum Cross-Section (flexible wire): 1.50 mm²
- Minimum Cross-Section (flexible wire with ferrule): 1.50 mm²
- Color: yellow/green (standard grounding color scheme)
- EAN Code: 9004840676037
Dimensions and Weight:
- Depth: 57.00 mm
- Width: 12.00 mm
- Height: 53.00 mm
- Net Weight: 0.06 kg
Packaging: available in packages of 1 pc. and 50 pcs.
| EAN Code | 9004840676037 |
|---|---|
| Net Depth | 57.00 mm |
| Net Width | 12.00 mm |
| Net Height | 53.00 mm |
| Net Weight | 0.06 kg |
| System | Threaded Lug |
| Type of Execution | Grounding Lug |
| Max. cross section, solid wire | 25 mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 25 mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 16 mm² |
| Min. cross section, solid wire | 1.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 1.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 1.50 mm² |
| Cross-Section | 16 mm² |
| Color | yellow / green |
| Packaging | 1 pc., 50 pcs. |