
Grounding Lug 35mm², Type AVK 35T RD
Article: IK622035-A
3 685 ₸
To order
Grounding lug with threaded connection type AVK 35T RD is designed for secure attachment of grounding conductors to grounding rails and other grounding elements in electrical installations.
Technical Characteristics:
- System: Threaded lug
- Nominal cross section: 35 mm²
- Maximum cross section, solid wire: 50 mm²
- Maximum cross section, flexible wire: 50 mm²
- Maximum cross section, flexible wire with ferrule: 35 mm²
- Minimum cross section, solid wire: 1.50 mm²
- Minimum cross section, flexible wire: 1.50 mm²
- Minimum cross section, flexible wire with ferrule: 1.50 mm²
- Color: Yellow-green
- Wire cross section range: 1.50–50 mm²
Physical Parameters:
- Width: 16.00 mm
- Height: 53.00 mm
- Depth: 57.00 mm
- Weight: 0.07 kg
- EAN code: 9004840676044
Packaging: 1 pc. or 40 pcs.
| EAN code | 9004840676044 |
|---|---|
| Depth net | 57.00 mm |
| Width net | 16.00 mm |
| Height net | 53.00 mm |
| Weight net | 0.07 kg |
| System | Threaded lug |
| Type | Grounding lug |
| Max. cross section, solid wire | 50 mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 50 mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 35 mm² |
| Min. cross section, solid wire | 1.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 1.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 1.50 mm² |
| Cross section | 35 mm² |
| Color | Yellow / Green |
| Packaging | 1 pc., 40 pcs. |