
Fuse Terminal G/5×20-5×25mm, Type ASK2S
Article: IK641004--
1 208 ₸
In stock
The fuse terminal of the ASK2S series is designed for switching and protecting electrical circuits. The design is based on a screw clamp system that ensures reliable conductor connection.
Technical Specifications:
- Type of Design: Fuse Terminal
- Connection System: Screw Clamp
- Conductor Cross-section (Recommended): 6 mm²
- Maximum Cross-section, Solid Wire: 10 mm²
- Maximum Cross-section, Flexible Wire: 10 mm²
- Maximum Cross-section, Flexible Wire with Ferrule: 6 mm²
- Minimum Cross-section, Solid Wire: 0.50 mm²
- Minimum Cross-section, Flexible Wire: 0.50 mm²
- Minimum Cross-section, Flexible Wire with Ferrule: 0.50 mm²
- Power Loss: 0.21 W
- Dimensions (L×W×H): 62×8×45 mm
- Weight: 0.02 kg
- Color: Gray
- EAN Code: 9004840452488
Packaging: Supplied in packages of 1 pc. and 50 pcs.
| EAN Code | 9004840452488 |
|---|---|
| Net Length | 62.00 mm |
| Net Width | 8.00 mm |
| Net Height | 45.00 mm |
| Net Weight | 0.02 kg |
| Power Loss | 0.21 W |
| System | Screw Clamp |
| Design | Fuse Terminal |
| Max. cross section, solid wire | 10 mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 10 mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 6 mm² |
| Min. cross section, solid wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 0.50 mm² |
| Cross-section | 6 mm² |
| Color | Gray |
| Packaging | 1 pc., 50 pcs. |