
Pass-through Spring Terminal Block Two-Level 2.5mm², Type YBK2.5-2F, Gray
Article: IK660002--
1 456 ₸
In stock
A pass-through spring terminal block with two-level configuration designed for reliable connection of electrical conductors in distribution systems. The dual-level terminal design ensures convenient installation and routing of cables with various cross-sections.
Technical Parameters:
- Connection System: screwless spring terminal block
- Execution: two-level terminal with independent clamping contacts
- Operating Cross-Section: 2.5 mm²
- Cross-Section Range: from 0.50 mm² to 4 mm² (stranded wires up to 2.50 mm²)
- Power Loss: 0.76 W at nominal current
- Color: gray
Conductor Compatibility:
- Solid wires: 0.50–4 mm²
- Flexible wires: 0.50–2.50 mm²
- Flexible wires with ferrule: 0.50–2.50 mm²
Dimensions and Weight:
- Depth: 64 mm
- Width: 5 mm
- Height: 85 mm
- Weight: 0.01 kg
Packaging: 1 piece or block of 30 pieces. Type YBK2.5-2F. EAN: 9004840465952.
| EAN Code | 9004840465952 |
|---|---|
| Net Depth | 64.00 mm |
| Net Width | 5.00 mm |
| Net Height | 85.00 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
| Power Loss | 0.76 W |
| System | Spring Terminal Block |
| Execution | Two-Level Terminal Block |
| Max. Cross-Section, Solid Wire | 4 mm² |
| Max. Cross-Section, Flexible Wire | 2.50 mm² |
| Max. Cross-Section, Flexible Wire with Ferrule | 2.50 mm² |
| Min. Cross-Section, Solid Wire | 0.50 mm² |
| Min. Cross-Section, Flexible Wire | 0.50 mm² |
| Min. Cross-Section, Flexible Wire with Ferrule | 0.50 mm² |
| Cross-Section | 2.5 mm² |
| Color | Gray |
| Packaging | 1 piece, 30 pieces |