
Contactor 3kW/400V/7A/1NO, Coil 110VAC
Article: LTD00712--
14 110 ₸
To order
Three-phase AC power switching contactor designed for the commutation of power circuits. Rated power: 3 kW at 400 V. Rated current: 7 A. Control coil: 110 V AC. Main contacts: 3 closing contacts for power circuit commutation. Auxiliary contacts: 1 closing contact for control and signaling circuits. Power loss in hold mode: 3.80 W. Application category: AC-3 (asynchronous motors, disconnection during operation). Overall dimensions: width 45 mm, height 68 mm, depth 75 mm. Weight: 0.24 kg. Manufacturer: Schrack. Packaging: supplied as single unit and in packs of 102 pcs.
| EAN code | 9004840841022 |
|---|---|
| Net width | 45.00 mm |
| Net height | 68.00 mm |
| Net depth | 75.00 mm |
| Net weight | 0.24 kg |
| Power loss | 3.80 W |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 1 closing contact |
| Coil voltage AC | 110 V AC |
| Rated current | 7 A |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 3 kW |
| Packaging | 1 pc., 102 pcs. |