
Contactor 7.5kW/400V/18A/1NC, coil 110VAC
Article: LTD11722--
27 230 ₸
To order
Power contactor designed for switching three-phase alternating current circuits in industrial applications.
Technical parameters:
- Rated power (AC-3, 400V): 7.5 kW
- Rated voltage: 400V (three-phase)
- Rated current of main contacts: 18A
- Control coil voltage: 110V alternating current
- Main contacts: 3 closing contacts (NO)
- Auxiliary contacts: 1 opening contact (NC)
- Power loss: 10 W
- Frame size: 1
Dimensions and weight:
- Width: 45 mm
- Height: 85 mm
- Depth: 97.4 mm
- Net weight: 0.43 kg
Packing and specifications:
- EAN code: 9004840840513
- Manufacturer: Schrack
- Supplied: 1 pcs., carton box for 64 pcs.
| EAN code | 9004840840513 |
|---|---|
| Width (net) | 45.00 mm |
| Height (net) | 85.00 mm |
| Depth (net) | 97.40 mm |
| Net weight | 0.43 kg |
| Power loss | 10.00 W |
| Frame size | 1 |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 1 opening contact |
| AC coil voltage | 110V alternating current |
| Rated current | 18A |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380V 400V [P] | 7.5 kW |
| Packing | 1 pcs., 64 pcs. |