
Contactor 55kW/400V/115A, coil 24VAC
Article: LTD31130--
192 070 ₸
To order
Industrial duty contactor designed for switching three-phase alternating current circuits at industrial frequency. The contactor provides reliable energization and de-energization of high-power electrical loads.
Main technical characteristics:
- Rated power: 55 kW at 400 V (AC-3)
- Rated current: 115 A
- Main contacts: 3 closing contacts
- Coil voltage: 24 V alternating current
- Power dissipation: 26.50 W
- IEC size: 3
- Manufacturer: Schrack
Constructive dimensions:
- Width: 90 mm
- Height: 170 mm
- Depth: 160 mm
- Net weight: 2.25 kg
The contactor is supplied in packaging of 1 piece or 10 pieces. EAN code: 9004840839883.
| EAN code | 9004840839883 |
|---|---|
| Width, net | 90.00 mm |
| Height, net | 170.00 mm |
| Depth, net | 160.00 mm |
| Weight, net | 2.25 kg |
| Power dissipation | 26.50 W |
| Size | 3 |
| Type | Industrial duty contactor |
| Coil voltage AC | 24 V alternating current |
| Rated current | 115 A |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 55 kW |
| Packaging | 1 piece, 10 pieces |