
Power Contactor 90kW/400V/170A, Coil 110VAC
Article: LTD31732--
264 670 ₸
To order
Power contactor designed for switching asynchronous electric motors and resistive loads in three-phase AC networks.
Main characteristics:
- Rated power: 90 kW at 380-400 V (AC-3 category)
- Rated current: 170 A
- Coil voltage: 110 V alternating current
- Main contacts: 3 closing contacts (3NO)
- Size: 3
- Type: Power contactor
- Power losses: 51 W
Geometric parameters:
- Width: 90 mm
- Height: 170 mm
- Depth: 160 mm
- Net weight: 2.25 kg
Manufacturer: Schrack
EAN code: 9004840839968
Packaging: 1 pc. or 10 pcs.
| EAN code | 9004840839968 |
|---|---|
| Net width | 90.00 mm |
| Net height | 170.00 mm |
| Net depth | 160.00 mm |
| Net weight | 2.25 kg |
| Power losses | 51.00 W |
| Size | 3 |
| Type | Power contactor |
| AC coil voltage | 110 V AC |
| Rated current | 170 A |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 90 kW |
| Packaging | 1 pc., 10 pcs. |