
1 / 9
1 / 9
Automatic Switch with RCD 25A/3+N, 6kA, 30mA, Type A
Article: AK668825--
47 310 ₸
In stock
An automatic switch with an integrated residual current device (RCD) designed to protect electrical circuits from overloads, short circuits, and earth leakage currents.
Key Parameters:
- Rated Current: 25 A
- Number of Poles: 3 poles + neutral (3+N)
- Breaking Capacity: 6 kA
- Rated Residual Current Sensitivity: 30 mA
- Trip Type: A (sensitive to pulsating and direct sinusoidal residual current)
- Trip Characteristic: B (instantaneous trip)
- Series: AMPARO
- Manufacturer: Schrack
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: from -25°C to +60°C
- Active Power Loss: 12.26 W
Constructive Dimensions:
- Width: 71.00 mm
- Height: 85.00 mm
- Depth: 77.00 mm
- Net Weight: 0.42 kg
Application:
The device provides reliable protection of electrical circuits in residential and industrial facilities, protecting against electric shock in case of current leakage and preventing equipment damage in case of overloads and short circuits.
Standards:
Complies with the requirements of EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2016, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, IEC 61009-1, IEC 61009-2-1.
| EAN Code | 9004840666847 |
|---|---|
| Width (net) | 71.00 mm |
| Height (net) | 85.00 mm |
| Depth (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.42 kg |
| Active Power Loss | 12.26 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Standard | EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2016, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, IEC 61009-1, IEC 61009-2-1 |
| Type | A (sensitive to pulsating current) |
| Trip Type | Instantaneous |
| Rated Residual Current Sensitivity IΔn | 30 mA |
| Characteristic | B |
| Poles | 3+N |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Series | AMPARO |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 45 pcs. |
- Photo 1: Automatic Switch with RCD 25A/3+N, 6kA, 30mA, Type A (JPG, 372 KB)
- Photo 2: Automatic Switch with RCD 25A/3+N, 6kA, 30mA, Type A (JPG, 331 KB)
- Photo 3: Automatic Switch with RCD 25A/3+N, 6kA, 30mA, Type A (JPG, 407 KB)
- Photo 4: Automatic Switch with RCD 25A/3+N, 6kA, 30mA, Type A (JPG, 376 KB)
- Photo 5: Automatic Switch with RCD 25A/3+N, 6kA, 30mA, Type A (JPG, 344 KB)
- Photo 6: Automatic Switch with RCD 25A/3+N, 6kA, 30mA, Type A (JPG, 408 KB)
- Photo 7: Automatic Switch with RCD 25A/3+N, 6kA, 30mA, Type A (JPG, 350 KB)
- Photo 8: Automatic Switch with RCD 25A/3+N, 6kA, 30mA, Type A (JPG, 401 KB)
- Photo 9: Automatic Switch with RCD 25A/3+N, 6kA, 30mA, Type A (JPG, 424 KB)