
1 / 9
1 / 9
Automatic circuit breaker C2A/2, 10kA
Article: AM017202--
Автоматические выключатели AMPARO
7 050 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with a rated current of 2A and switching capacity of 10kA. Designed to protect AC electrical circuits from overload and short circuits.
Technical specifications:
- Number of poles: 2
- Rated current: 2A
- Trip characteristic: C (time-current characteristic for general use)
- Switching capacity: 10kA
- Type of design: AC-MCB (automatic circuit breaker for alternating current circuits)
- Model: AM10
- Compliance standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Power loss: 4,60W
- Temperature range: from -25°C to +70°C
Geometric parameters:
- Length: 86mm
- Width: 36mm
- Height: 77mm
- Net weight: 0,23kg
Manufacturer: Schrack
Available packaging options: 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs.
| EAN code | 9004840794847 |
|---|---|
| Net length | 86,00mm |
| Net width | 36,00mm |
| Net height | 77,00mm |
| Net weight | 0,23kg |
| Power loss | 4,60W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Current rating | 2A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Switching capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic circuit breaker C2A/2, 10kA (JPG, 234 KB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker C2A/2, 10kA (JPG, 196 KB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker C2A/2, 10kA (JPG, 277 KB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker C2A/2, 10kA (JPG, 248 KB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker C2A/2, 10kA (JPG, 251 KB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker C2A/2, 10kA (JPG, 172 KB)
- Photo 7: Automatic circuit breaker C2A/2, 10kA (JPG, 243 KB)
- Photo 8: Automatic circuit breaker C2A/2, 10kA (JPG, 258 KB)
- Photo 9: Automatic circuit breaker C2A/2, 10kA (JPG, 239 KB)