
Automatic Circuit Breaker B2А/2, 10kA
Article: AM018202--
Автоматические выключатели AMPARO
7 050 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker from the AMPARO series with a rated current of 2A and switching capacity of 10 kA. Designed to protect electrical circuits from overcurrent and short-circuit currents in AC networks.
Main Parameters:
- Rated Current: 2A
- Number of Poles: 2
- Trip Characteristic: B (B-curve for protection of electronic devices)
- Switching Capacity: 10 kA
- Type: AM10
- Design: AC-MCB (automatic circuit breaker for alternating current)
Technical Specifications:
- Power Loss at Rated Current: 4.60 W
- Operating Temperature Range: from -25°C to +70°C
- Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Dimensions:
- Length: 86 mm
- Width: 36 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.23 kg
Delivery Information:
Available in packaging options: 1 pce., 6 pce., 90 pce.
This circuit breaker provides reliable protection of electrical networks and complies with international standards for quality and safety.
| EAN Code | 9004840794724 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 36.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.23 kg |
| Power Loss | 4.60 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Current Rating | 2 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Packaging | 1 pce., 6 pce., 90 pce. |