
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B16A/2, 10kA
Article: AM018216--
Автоматические выключатели AMPARO
6 875 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker with a rated current of 16 A and breaking capacity of 10 kA. Designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short circuits.
Main Parameters:
- Rated Current: 16 A
- Number of Poles: 2
- Breaking Capacity: 10 kA
- Trip Characteristic: B (tripping at 3-5 times the rated current)
- Type: AM10
- Design: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Series: AMPARO
- Manufacturer: Schrack
Operating Conditions:
- Operating Temperature Range: from -25°C to +70°C
- Power Loss: 8.05 W
Dimensions:
- Length: 86 mm
- Width: 36 mm
- Height: 77 mm
- Net Weight: 0.23 kg
Normative Documentation: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Available Packaging Options: 1 pc., 6 pcs., 90 pcs.
| EAN Code | 9004840793123 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 36.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.23 kg |
| Power Loss | 8.05 W |
| Min Ambient Temperature | -25°C |
| Max Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Current Rating | 16 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B16A/2, 10kA (JPG, 235 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B16A/2, 10kA (JPG, 206 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B16A/2, 10kA (JPG, 281 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B16A/2, 10kA (JPG, 246 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B16A/2, 10kA (JPG, 245 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B16A/2, 10kA (JPG, 169 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B16A/2, 10kA (JPG, 247 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B16A/2, 10kA (JPG, 245 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B16A/2, 10kA (JPG, 266 KB)