
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B40А/2, 10kA
Article: AM018240--
Автоматические выключатели AMPARO
7 085 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker B40А/2 is designed to protect electrical circuits from overload currents and short circuits in alternating current systems.
Main characteristics:
- Rated current: 40 A
- Number of poles: 2
- Breaking capacity: 10 kA
- Trip characteristic: B (trips at current 3-5 times the rated current)
- Type: AM10, AMPARO series
- Design: AC-MCB (alternating current miniature circuit breaker)
- Compliance standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Manufacturer: Schrack
Technical parameters:
- Operating temperature range: from -25°C to +70°C
- Power loss: 11.50 W
- Geometric dimensions: 86×36×77 mm (L×W×H)
- Net weight: 0.23 kg
- EAN code: 9004840794809
Packaging options: 1 pc., 6 pcs., 90 pcs.
| EAN code | 9004840794809 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 36.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.23 kg |
| Power loss | 11.50 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Current rating | 40 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B40А/2, 10kA (JPG, 236 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B40А/2, 10kA (JPG, 197 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B40А/2, 10kA (JPG, 290 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B40А/2, 10kA (JPG, 248 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B40А/2, 10kA (JPG, 252 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B40А/2, 10kA (JPG, 186 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B40А/2, 10kA (JPG, 253 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B40А/2, 10kA (JPG, 238 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B40А/2, 10kA (JPG, 261 KB)