
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker C50A/2, 6kA
Article: AM617250--
Автоматические выключатели AMPARO
7 050 ₸
In stock
Two-pole automatic circuit breaker C50A/2, 6kA is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main Characteristics:
- Rated Current: 50 A
- Number of Poles: 2
- Tripping Characteristic: C (electromagnetic release trips at 5-10In current)
- Breaking Capacity: 6 kA
- Design: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Series: AMPARO
- Type: AM6
Technical Parameters:
- Power Loss: 11.50 W
- Operating Temperature Range: from -35°C to +70°C
- Dimensions (net): 86 × 36 × 77 mm
- Weight (net): 0.23 kg
- EAN Code: 9004840011548
Standards Compliance:
The circuit breaker is designed in accordance with EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1 requirements, ensuring reliability and safety when used in industrial and residential electrical installations.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 6 pcs., 90 pcs.
| EAN Code | 9004840011548 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 36.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.23 kg |
| Power Loss | 11.50 W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 2 |
| Current Rating | 50 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C50A/2, 6kA (JPG, 1.3 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C50A/2, 6kA (JPG, 1.4 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C50A/2, 6kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C50A/2, 6kA (JPG, 1.2 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C50A/2, 6kA (JPG, 2.1 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C50A/2, 6kA (JPG, 1.3 MB)