
Automatic Circuit Breaker B25A/2, 6kA
Article: AM618225--
Автоматические выключатели AMPARO
6 580 ₸
In stock
Two-pole automatic circuit breaker with rated current of 25 A and breaking capacity of 6 kA, AMPARO series, AM6 type. Designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main characteristics:
- Rated current: 25 A
- Number of poles: 2
- Breaking capacity: 6 kA
- Trip characteristic: B (tripping at current 3-5 In)
- Type: AM6 (AC-MCB — modular automatic circuit breaker)
- Series: AMPARO
- Power loss: 8.05 W
- Operating temperature range: from -35°C to +70°C
- Standards compliance: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Manufacturer: Schrack
Dimensions (net):
- Length: 86 mm
- Width: 36 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.23 kg
EAN code: 9004840011401
Available packaging options: 1 pcs, 6 pcs, 90 pcs
| EAN code | 9004840011401 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 36.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.23 kg |
| Power loss | 8.05 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Rated current | 25 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 6 pcs, 90 pcs |