
1 / 6
1 / 6
Motor Protection Switch 0.10-0.16A/2 BE4
Article: BE400201--
18 840 ₸
In stock
Motor protection switch designed to protect electrical circuits with low rated currents. The device provides reliable operation when overloads and short circuits occur in the current range 0.10-0.16A.
Main characteristics:
- Rated current: 0.10-0.16A
- Design: 2
- Power loss: 5.10W
- Operating temperature range: -40°C to +70°C
- Compliance standard: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- Manufacturer: Schrack
Dimensions and weight:
- Length: 73.00mm
- Width: 37.00mm
- Height: 82.00mm
- Net weight: 0.23kg
The switch complies with European standard EN 60947-2 and is designed for installation in distribution boards and control panels. Compact dimensions allow efficient use of installation space when multiple protective devices are required.
| EAN code | 9004840266054 |
|---|---|
| Net length | 73.00mm |
| Net width | 37.00mm |
| Net height | 82.00mm |
| Net weight | 0.23kg |
| Power loss | 5.10W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Design | 2 |
| Current rating | 0.1-0.16A |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Motor Protection Switch 0.10-0.16A/2 BE4 (JPG, 1.3 MB)
- Photo 2: Motor Protection Switch 0.10-0.16A/2 BE4 (JPG, 1.5 MB)
- Photo 3: Motor Protection Switch 0.10-0.16A/2 BE4 (JPG, 1.2 MB)
- Photo 4: Motor Protection Switch 0.10-0.16A/2 BE4 (JPG, 1.5 MB)
- Photo 5: Motor Protection Switch 0.10-0.16A/2 BE4 (JPG, 1.3 MB)
- Photo 6: Motor Protection Switch 0.10-0.16A/2 BE4 (JPG, 1.2 MB)