
Automatic DC Circuit Breaker ME B10/1, 10kA
Article: BM014110ME
Автоматические выключатели Постоянного тока
6 750 ₸
To order
Automatic Direct Current Circuit Breaker ME series BMS0-DC is designed to protect direct current circuits from overload and short circuit conditions.
Key characteristics:
- Rated current: 10A
- Current type: direct (DC)
- Trip characteristic: B (tripping at 3-5 In overload)
- Number of poles: 1
- Breaking capacity: 10 kA
- Power dissipation: 2.10 W
- Temperature range: from -40°C to +75°C
Constructive parameters:
- Width: 17.80 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.12 kg
- EAN code: 9004840628395
Compliance with standards:
The circuit breaker complies with the following international standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packing options: 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN code | 9004840628395 |
|---|---|
| Net width | 17.80 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.12 kg |
| Power dissipation | 2.10 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 1 |
| Rated current | 10 A |
| Type | Automatic Direct Current Circuit Breaker ME |
| Series | BMS0-DC |
| Design | Automatic Direct Current Circuit Breaker ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packing | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |