
Automatic circuit breaker BM ME C2/2 10kA
Article: BM017202ME
15 800 ₸
In stock
Automatic circuit breaker BM ME C2/2 10kA is designed to protect AC electrical circuits from overload and short circuit.
Key characteristics:
- Nominal current: 2A
- Trip characteristic: C (for circuits with normal inrush current)
- Number of poles: 2
- Breaking capacity: 10kA
- Device type: BMS0-ME (modular circuit breaker for DIN rail)
- Version: AC-MCB-ME (miniature automatic circuit breaker for AC)
Technical parameters:
- Power loss: 2,80W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Dimensions (width × height × depth): 35,60 × 83,00 × 74,90 mm
- Weight: 0,24 kg
Standards compliance:
The circuit breaker complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 standards.
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN code | 9004840591255 |
|---|---|
| Width net | 35,60mm |
| Height net | 83,00mm |
| Depth net | 74,90mm |
| Weight net | 0,24kg |
| Power loss | 2,80W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 2 |
| Nominal current | 2A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Version | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |