
1 / 7
1 / 7
Automatic circuit breaker BM C16/2, 10kA
Article: BM017216--
12 320 ₸
In stock
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series for protection of alternating current electrical circuits. Rated current 16A, breaking capacity 10kA. Characteristic curve C provides protection against overloads and short circuits in networks with moderate inrush currents.
Technical parameters:
- Number of poles: 2
- Rated current: 16 A
- Breaking capacity: 10 kA
- Tripping characteristic: C
- Power loss: 4.70 W
- Rated voltage: AC
Operating conditions:
- Ambient temperature range: -40°C to +75°C
- Module width: 35.60 mm (2 modular spaces)
- Weight: 0.24 kg
Standards compliance: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack Elektroapparate
| EAN code | 9004840391886 |
|---|---|
| Width (net) | 35.60 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.24 kg |
| Power loss | 4.70 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated current | 16 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic circuit breaker BM C16/2, 10kA (JPG, 618 KB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker BM C16/2, 10kA (JPG, 380 KB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker BM C16/2, 10kA (JPG, 2.0 MB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker BM C16/2, 10kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker BM C16/2, 10kA (JPG, 2.6 MB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker BM C16/2, 10kA (JPG, 312 KB)
- Photo 7: Automatic circuit breaker BM C16/2, 10kA (JPG, 456 KB)