
Automatic Circuit Breaker BM ME C2/4, 10kA
Article: BM017402ME
31 470 ₸
To order
Automatic circuit breaker BM ME C2/4 is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents in alternating current distribution networks.
Technical Specifications:
- Rated Current: 2A
- Breaking Capacity: 10kA
- Trip Characteristic: C (selective, for circuits with electronic equipment)
- Number of Poles: 4
- Voltage Type: AC (Alternating Current)
- Power Loss: 5.60W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Dimensions and Weight:
- Width: 71.20mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.46kg
Regulatory Compliance:
The product complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
EAN Code: 9004840622850
Packaging Options: 3 pieces or 30 pieces.
| EAN Code | 9004840622850 |
|---|---|
| Net Width | 71.20mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.46kg |
| Power Loss | 5.60W |
| Minimum Ambient Temperature | -40°C |
| Maximum Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated Current | 2A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 3 pieces, 30 pieces |