
Automatic Circuit Breaker BM C25/4, 10kA
Article: BM017425--
70 540 ₸
To order
A four-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series (BM C25/4) designed for protection of AC electrical circuits against overloads and short-circuit currents.
Main Parameters:
- Rated Current: 25 A
- Number of Poles: 4
- Breaking Capacity: 10 kA
- Trip Characteristic: C (type C time-current characteristic)
- Type: AC-MCB (alternating current miniature circuit breaker)
- Rated Voltage: according to EN 60898-1:2019
Physical Characteristics:
- Dimensions (net): 71.20 × 83.00 × 74.90 mm
- Net Weight: 0.48 kg
- Power Loss: 12.00 W
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: from -40°C to +75°C
Standards Compliance:
The circuit breaker complies with standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs.
| EAN Code | 9004840392425 |
|---|---|
| Width (net) | 71.20 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.48 kg |
| Power Loss | 12.00 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated Current | 25 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs. |