
Automatic Circuit Breaker BM ME C32/4, 10kA
Article: BM017432ME
16 620 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker BM ME C32/4 is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The circuit breaker belongs to the BMS0 series with AC-MCB-ME execution type and C tripping characteristic (rated short circuit current 5–10 × Iн).
Main technical parameters:
- Rated current: 32A
- Breaking capacity: 10kA
- Number of poles: 4
- Tripping characteristic: C
- Operating temperature range: from −40°C to +75°C
- Power loss: 14,80W
- Net weight: 0,48kg
Dimensions:
- Width: 71,20mm
- Height: 83,00mm
- Depth: 74,90mm
The circuit breaker complies with standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 and is intended for use in distribution boards and AC electrical installations.
Manufacturer: Schrack. Available packaging options: 1, 3 or 30 pieces.
| EAN code | 9004840590197 |
|---|---|
| Net width | 71,20mm |
| Net height | 83,00mm |
| Net depth | 74,90mm |
| Net weight | 0,48kg |
| Power loss | 14,80W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated current | 32A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs. |