
Automatic Circuit Breaker BM ME C50/4, 10kA
Article: BM017450ME
36 130 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker for protection of electrical circuits against overloads and short circuits. Rated current 50A with characteristic C (time-current characteristic for circuits with moderate inrush currents). Rated breaking capacity 10kA ensures reliable switching off during fault conditions.
Technical parameters:
- Number of poles: 4
- Rated current: 50A
- Time-current characteristic: C
- Rated breaking capacity: 10kA
- Mechanism type: ME (micromechanical)
- Design: AC-MCB-ME
Operating conditions:
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Power loss: 18W
- Weight: 0.48kg
- Overall dimensions: 71.2×83.0×74.9mm (width×height×depth)
Compliance with standards:
- EN 60898-1:2019 (low-voltage automatic circuit breakers)
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 (low-voltage switchgear and controlgear)
- EN 60947-2:2017 + A1:2020 (low-voltage switching equipment)
- EN 63000:2018 (materials and substances)
Manufacturer: Schrack. Supplied in packages of 1, 3, or 30 units.
| EAN code | 9004840590210 |
|---|---|
| Width net | 71,20mm |
| Height net | 83,00mm |
| Depth net | 74,90mm |
| Weight net | 0,48kg |
| Power loss | 18,00W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated current | 50A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Rated breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs. |