
Automatic Circuit Breaker BM ME C63/4, 10kA
Article: BM017463ME
36 130 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series with rated current of 63A and switching capacity of 10kA. Designed to protect AC electrical circuits against overloads and short circuits.
Main Characteristics:
- Rated Current: 63A
- Number of Poles: 4
- Switching Capacity: 10kA
- Tripping Characteristic: C (medium sensitivity)
- Type of Design: AC-MCB-ME
- Manufacturer: Schrack
Operating Conditions:
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Power Loss: 20.80W
Physical Dimensions:
- Width: 71.20mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.48kg
Regulatory Basis:
Complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Packaging Options: 1 pc., 3 pcs., 30 pcs.
EAN Code: 9004840590227
| EAN Code | 9004840590227 |
|---|---|
| Width Net | 71.20mm |
| Height Net | 83.00mm |
| Depth Net | 74.90mm |
| Weight Net | 0.48kg |
| Power Loss | 20.80W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated Current | 63A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 30 pcs. |