
Automatic Circuit Breaker BM C63/1+N, 10kA
Article: BM017663--
38 900 ₸
To order
An automatic circuit breaker of the BMS0 series designed to protect electrical circuits from overload and short-circuit faults in single-phase AC networks.
Main Parameters:
- Rated Current: 63 A
- Configuration: 1 pole + neutral (1+N)
- Switching Capacity: 10 kA
- Trip Characteristic: Type C (for circuits with normal and moderate inrush current)
- Execution: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
Technical Specifications:
- Power Loss: 6.30 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +60°C
- Dimensions: 35.60 × 83.00 × 74.90 mm
- Weight: 0.24 kg
Standards Compliance:
The device is designed in accordance with the requirements of:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging Options: 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840392593 |
|---|---|
| Net Width | 35.60 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.24 kg |
| Power Loss | 6.30 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1+N |
| Rated Current | 63 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |