
Automatic circuit breaker BM B16/2, 10kA
Article: BM018216--
15 260 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker from the BMS0 series designed for protection of alternating current electrical circuits. Provides switching and protection against overloads and short circuits in residential and industrial networks.
Key characteristics:
- Rated current: 16A
- Breaking capacity: 10kA
- Tripping characteristic: B (overload protection at currents of 3–5 times the rated current)
- Number of poles: 2
- Execution: single-phase with neutral (AC-MCB)
- Power loss: 4.70W
- Operating temperature range: –40°C to +75°C
Physical dimensions and weight:
- Width: 35.60mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.24kg
Regulatory standards:
Complies with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack Electro (Austria)
Packaging options: individual, pack of 6, pack of 60.
| EAN code | 9004840392883 |
|---|---|
| Width net | 35.60mm |
| Height net | 83.00mm |
| Depth net | 74.90mm |
| Weight net | 0.24kg |
| Power loss | 4.70W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Rated current | 16A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 6 pcs, 60 pcs |