
Automatic Circuit Breaker BM ME B63/2, 10kA
Article: BM018263ME
15 800 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series with rated current 63A and breaking capacity 10kA. The device is equipped with characteristic B release, which provides protection of electrical circuits against overloads and short circuits with rapid disconnection when the rated current is exceeded 3-5 times.
Technical Specifications:
- Rated Current: 63A
- Breaking Capacity: 10kA
- Number of Poles: 2
- Tripping Characteristic: B
- Type: AC-MCB-ME
- Power Loss: 11.50W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Physical Parameters:
- Width: 35.60mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.24kg
The circuit breaker complies with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018. Intended for mounting on DIN-rail in distribution panels of residential and industrial facilities. Manufacturer: Schrack.
| EAN Code | 9004840623864 |
|---|---|
| Net Width | 35.60mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.24kg |
| Power Loss | 11.50W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 63A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 6 pcs., 60 pcs. |