
Automatic Circuit Breaker BM D20/2, 10kA
Article: BM019220--
17 500 ₸
To order
A two-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series (BM D20/2) designed to protect AC electrical circuits from overload and short circuit. The breaker features a D tripping characteristic (for circuits with high inrush currents), a rated current of 20A, and a breaking capacity of 10kA.
Main Parameters:
- Rated Current: 20A
- Number of Poles: 2
- Characteristic: D
- Breaking Capacity: 10kA
- Design: AC-MCB (AC automatic circuit breaker)
- Power Loss: 4.10W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Dimensions:
- Width: 35.60mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.24kg
Normative and Technical Base:
The breaker complies with international standards EN 60898-1:2019 (low-voltage automatic circuit breakers), EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, as well as the requirements of standard EN 63000:2018 for the determination of hazardous substances.
Manufacturer: Schrack
Available Packaging Options: 1 pc., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840398311 |
|---|---|
| Net Width | 35.60mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.24kg |
| Power Loss | 4.10W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 20A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 60 pcs. |