
Automatic Switch BM D6/3, 10kA
Article: BM019306--
28 680 ₸
To order
An automatic switch designed to protect alternating current electrical circuits. It is used for switching and protection against overloads and short-circuit currents in distribution networks with voltage up to 230/400V.
Main Parameters:
- Rated Current: 6A
- Number of Poles: 3 (three-pole)
- Breaking Capacity (Ic): 10 kA
- Trip Characteristic: D (tripping at 5-10In)
- Execution: AC-MCB (alternating current automatic switch)
- Type: BMS0
Technical Characteristics:
- Power Loss: 4.40 W
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Dimensions (H×W×D): 83.00×53.40×74.90 mm
- Weight: 0.37 kg
- EAN Code: 9004840398373
Regulatory Base: Complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 4 pc., 40 pc.
| EAN Code | 9004840398373 |
|---|---|
| Net Width | 53.40 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.37 kg |
| Power Loss | 4.40 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 6A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 40 pc. |