
Automatic Circuit Breaker BM D32/3, 10kA
Article: BM019332--
24 810 ₸
In stock
Three-pole automatic circuit breaker with rated current of 32 A and breaking capacity of 10 kA. The device is designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Technical Parameters:
- Trip Characteristic: D (trips at 5-10 In current)
- Number of Poles: 3
- Rated Current: 32 A
- Breaking Capacity: 10 kA
- Design: AC-MCB (automatic circuit breaker for alternating current)
- Power Loss: 11.10 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Constructive Dimensions:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.37 kg
Standards Compliance:
The circuit breaker complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pcs, 4 pcs, 40 pcs
| EAN Code | 9004840398434 |
|---|---|
| Width Net | 53.40 mm |
| Height Net | 83.00 mm |
| Depth Net | 74.90 mm |
| Weight Net | 0.37 kg |
| Power Loss | 11.10 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Pole | 3 |
| Rated Current | 32 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 4 pcs, 40 pcs |