
Automatic circuit breaker BM ME D50/3, 10kA
Article: BM019350ME
24 870 ₸
To order
Automatic circuit breaker BM ME D50/3, 10kA — modular automatic circuit breaker for protection of electrical circuits against overloads and short circuits.
Main parameters:
- Rated current: 50A
- Number of poles: 3 (three-pole version)
- Switching capacity: 10kA
- Tripping characteristic: D (delayed tripping under overload)
- Compliance standard: EN 60947-2:2017 + A1:2020
- Type of design: AC-MCB-ME
Technical specifications:
- Power loss: 13.50W at rated current
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Overall dimensions (net): 53.40 × 83.00 × 74.90 mm
- Net weight: 0.37 kg
- EAN code: 9004840622607
The breaker is designed for installation on DIN-rail in distribution panels and control cabinets. Manufacturer: Schrack. Packaging: 4 pieces.
| EAN code | 9004840622607 |
|---|---|
| Width net | 53.40 mm |
| Height net | 83.00 mm |
| Depth net | 74.90 mm |
| Weight net | 0.37 kg |
| Power loss | 13.50 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Pole | 3 |
| Rated current | 50 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60947-2:2017 + A1:2020 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 4 pieces |