
Automatic Circuit Breaker BM D10/3+N, 10kA
Article: BM019810--
30 090 ₸
To order
Automatic circuit breaker from the BMS0 series with rated current 10 A and switching capacity 10 kA. The 3+N pole configuration provides three-phase protection with neutral conductor. The D characteristic is designed for protecting circuits with high inrush currents (electric motors, transformers). AC-MCB design (automatic circuit breaker for household and commercial AC networks).
Technical parameters:
- Power loss: 4.70 W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Dimensions: 71.20 × 83.00 × 74.90 mm
- Weight: 0.45 kg
Regulatory compliance: Complies with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packing options: 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs.
| EAN code | 9004840398489 |
|---|---|
| Net width | 71.20 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.45 kg |
| Power loss | 4.70 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Pole | 3+N |
| Rated current | 10 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packing | 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs. |