
Automatic Circuit Breaker BM C13/2, 6kA
Article: BM617213--
9 195 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker for protection of AC electrical circuits. Rated current: 13A, breaking capacity: 6kA. Trip characteristic C provides overload and short-circuit protection with a multiplicity of 5-10In for arc welding equipment and circuits with impulse loads.
Technical parameters:
- Type of execution: AC-MCB (alternating current)
- Pole number: 2P
- Series: BMS6
- Rated voltage: 230/400V AC
- Power loss: 5.30W (at rated current)
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Dimensions: width 35.60mm, height 83.00mm, depth 74.90mm
- Net weight: 0.24kg
Application:
- Distribution cabinets and control panels
- Protection of group and main lines
- Industrial and municipal electrical installations
Standards compliance: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack (Austria)
| EAN code | 9004840396867 |
|---|---|
| Net width | 35.60mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.24kg |
| Power loss | 5.30W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated current | 13A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pc., 60 pc. |