
Automatic Circuit Breaker BM C20А/2, 6kA
Article: BM617220--
7 770 ₸
In stock
Two-pole automatic circuit breaker of BMS6 series with rated current 20A and switching capacity 6kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in residential and industrial installations.
Main Characteristics:
- Rated Current: 20A
- Trip Characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Number of Poles: 2
- Switching Capacity: 6kA
- Design: AC-MCB (alternating current)
- Type: BMS6
- Power Loss: 6.60W
Operating Conditions:
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Voltage: according to EN 60898-1:2019
Physical Dimensions:
- Width: 35.60mm (occupies 2 modular positions on DIN rail)
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.24kg
Standards Compliance:
The electrical apparatus is certified in accordance with EN 60898-1:2019 (miniature circuit breakers), EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 (low voltage switchgear and controlgear), EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 (hazardous substances in electrical equipment).
Manufacturer: Schrack
EAN Code: 9004840396881
| EAN Code | 9004840396881 |
|---|---|
| Width Net | 35.60mm |
| Height Net | 83.00mm |
| Depth Net | 74.90mm |
| Weight Net | 0.24kg |
| Power Loss | 6.60W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 20A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Switching Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |