
Automatic Circuit Breaker BM ME C25А/2, 6kA
Article: BM617225ME
8 280 ₸
In stock
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series manufactured by Schrack with a rated current of 25А and switching capacity of 6kA. Designed to protect electrical circuits against overloads and short-circuit currents.
Technical Parameters:
- Trip Characteristic: C (trips at 5-10 times nominal current)
- Rated Current: 25A
- Switching Capacity: 6kA
- Number of Poles: 2
- Execution: AC-MCB-ME (for alternating current)
- Power Loss: 6.40W
Dimensions and Weight:
- Width: 35.60mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.24kg
Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
Standards Compliance: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Packaging Options: 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs.
EAN Code: 9004840526967
| EAN Code | 9004840526967 |
|---|---|
| Net Width | 35.60mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.24kg |
| Power Loss | 6.40W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 25A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Switching Capacity | 6kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |