
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker BM ME C32/2, 6kA
Article: BM617232ME
8 280 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker from Schrack's BMS6 series with rated current 32A and breaking capacity 6kA. The C characteristic provides protection of electrical circuits against overloads and short circuits.
Technical parameters:
- Rated current: 32A
- Breaking capacity: 6kA
- Number of poles: 2
- Characteristic: C
- Execution: AC-MCB-ME (alternating current, miniature circuit breaker)
- Power loss: 8.10W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
Dimensions and weight:
- Width: 35.60mm (standard DIN module)
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.24kg
Certification and standards:
The device complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Available packaging options: 1 pc., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN code | 9004840527384 |
|---|---|
| Width (net) | 35.60mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Weight (net) | 0.24kg |
| Power loss | 8.10W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 2 |
| Rated current | 32A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/2, 6kA (JPG, 1.2 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/2, 6kA (JPG, 1.3 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/2, 6kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/2, 6kA (JPG, 1.4 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/2, 6kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/2, 6kA (JPG, 1.1 MB)