
Automatic circuit breaker BM ME C10/3, 6kA
Article: BM617310ME
11 270 ₸
To order
BM ME C10/3 automatic circuit breaker is designed for protecting electrical circuits against overloads and short circuits. The three-pole modular device with a nominal current of 10 A and characteristic type C provides a switching capacity of 6 kA.
Technical parameters:
- Number of poles: 3 poles
- Nominal current: 10 A
- Characteristic: C (trip at 5–10 In)
- Switching capacity: 6 кА
- Power loss: 4.60 W
- Operating temperature range: –40°C to +75°C
- Dimensions (H×W×D): 83.00 × 53.40 × 74.90 mm
- Net weight: 0.37 kg
Standards compliance: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Modular design (AC-MCB-ME) ensures versatility when mounting on DIN rail in distribution cabinets. Manufacturer: Schrack.
| EAN code | 9004840527018 |
|---|---|
| Net width | 53.40 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.37 kg |
| Power loss | 4.60 W |
| Minimum ambient temperature | –40°C |
| Maximum ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 3 |
| Nominal current | 10 A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Switching capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packing | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |