
Automatic Circuit Breaker BM C25/3, 6kA
Article: BM617325--
12 530 ₸
In stock
Automatic circuit breaker with C tripping characteristic for protection of electrical circuits against overload and short circuit.
Main parameters:
- Rated current: 25A
- Number of poles: 3 (three-pole)
- Breaking capacity: 6kA
- Characteristic: C (tripping at 5-10In)
- Type: AC-MCB (miniature automatic circuit breaker for alternating current)
Technical specifications:
- Power loss: 9.40W
- Ambient temperature range: -40°C to +75°C
- Dimensions (W×H×D): 53.40 × 83.00 × 74.90 mm
- Weight: 0.36 kg
- Manufacturer: Schrack
- Series: BMS6
Standards compliance:
EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
EAN code: 9004840397185
Packaging options: 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN code | 9004840397185 |
|---|---|
| Net width | 53.40 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.36 kg |
| Power loss | 9.40 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated current | 25 A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |