
Automatic Circuit Breaker BM C32/3, 6kA
Article: BM617332--
12 530 ₸
In stock
Three-pole automatic circuit breaker for alternating current with rated current 32A and breaking capacity 6kA. BMS6 series breaker with type C release characteristic, designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits.
Key parameters:
- Rated current: 32A
- Number of poles: 3
- Breaking capacity: 6kA
- Characteristic type: C
- Execution: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Power loss: 12.10W
Dimensions and weight:
- Width: 53.40mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.36kg
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from −40°C to +75°C
Standards compliance: The breaker complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
| EAN code | 9004840397192 |
|---|---|
| Net width | 53.40mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.36kg |
| Power loss | 12.10W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated current | 32A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |